טורבינות רוח בעולם

טורבינות רוח בעולם הן אחת הבשורות המעודדות בו. כל מה שבעצם שמו והגדרתו כלולה דאגה ואחריות לאיכות הסביבה יש בו משום תרומה ודאית  ומקום לתקווה כי העולם הזה עשוי להיות מקום שטוב ונעים לחיות בו.

בניגוד למעמדנו הרם בעולם בתחומי מדע וטכנולוגיה שונים – בתחום אנרגיה ירוקה בכלל וטורבינות רוח בפרט אנחנו נמצאים במקום בהחלט לא מחמיא, כאשר שיעור ניצול הפוטנציאל בתחום זה הוא זעום.
אף שבמגרות משרדים שונים בישראל נמצאות תכניות מרשימות להקמות חוות של טורבינות רוח בעולם תחום זה מפותח הרבה יותר. באירופה ובארצות הברית השימוש בהן רווח ומתפתח הרבה יותר  מאשר בישראל. כאשר מדברי ם על טורבינות רוח בעולם – ראש וראשונה למדינות המשכילות לנצל את הפוטנציאל העצום הגלום בהן היא דנמרק, שנמנית עם החלוצות בתחום ירוק, נקי ושקט זה.  כבר לפני שש שנים, בשנת 2004, כ – 20%  מכלל החשמל הנצרך בה יוצר באמצעות טורבינות  רוח.

כבר לפני עשרים שנה,  ב – 1990  היו בעולם 20.000 (בקירוב) טורבינות רוח, כאשר כ – 90% מהן מצויות בחוות גדולות בקליפורניה, שבה קיימת מודעות עצומה לחשיבות השימוש במקורות אנרגיה מתחדשים וידידותיים לסביבה.

עם זאת, הנתונים עלולים להטעות כאשר בוחנים אותם מחוץ להקשר הגלובלי.  גם כיום אחוז החשמל שמופק ומיוצר באמצעות טורבינות רוח הוא בסך הכול אחוז אחד בלבד מסך כל התצרוכת העולמית של חשמל.

היות שהטכנולוגיות לייצור טורבינות רוח בעולם אינן מסובכות ואינן מורכבות – הבעיה אינה העלות הכספית הגבוהה היות שחלופה זו זולה  בהרבה מהאפשרויות האחרות.

היות שלא חסרה רוח בעולם –  בארצות  רבות ניתן לרתום את "האנרגיה הרוחנית" ליצירת טורבינות רוח.  חומר הגלם הוא שקוף ואוורירי, קל, זמין, זול.  מכל בחינה ומכל היבט – כדאיות השימוש במקור זה והתועלת הוודאית העשויה לצמוח ממנו אמורה להאיץ את מעבר ממשקי האנרגיה השונים לייצור טורבינות רוח בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *